Piłka nożna | IV liga

„Podejmowanie właściwych decyzji jest kluczowe”
  • 14-11-2014
  • 16:41
  • Facebook
  • Youtube""
MAN
Autor:
MAN

„Podejmowanie właściwych decyzji jest kluczowe”

Co zdecydowało o istotnej stracie punktowej Drzewiarza Jasienica w Raciborzu? Czy w istocie podopieczni Ireneusza Kościelniaka grają li tylko o spokojne utrzymanie w stawce? Na te pytania odpowiada naszemu portalowi sam szkoleniowiec jasieniczan.

SportoweBeskidy.pl: Nie uciekniemy na wstępie od pytania o Unię Racibórz i pechowe zakończenie piłkarskiej jesieni. Jest chyba ogromny niedosyt po tym spotkaniu? Ireneusz Kościelniak: Wyjątkowo żałuję straty tych dwóch punktów, ale trzeba pamiętać, że u siebie Unia jest przeciwnikiem niewygodnym. Jesienią w Raciborzu gospodarze tylko raz przegrali. Mecz przebiegał pod naszą kontrolą, prowadziliśmy grę i nawet trener Woś mówił po meczu, że mogliśmy spokojnie wygrać różnicą dwóch, trzech goli. Nie tylko w tym spotkaniu, ale w ostatnich tygodniach nasza skuteczność pozostawiała sporo do życzenia. Okazje, które się stwarza trzeba wykorzystywać, bo frajerski błąd w obronie zawsze może się przydarzyć w najmniej odpowiednim momencie. Bodaj w 80. minucie mieliśmy wspaniałą szansę, by podwyższyć prowadzenie na 3:1. Adam Kozielski wyszedł na pozycję sam na sam z bramkarzem i właściwie mógł zrobić wszystko. Niepotrzebnie próbował kiwać, bramkarz zepchnął go do boku i w końcu odbił piłkę. Na 10 minut przed końcem byłoby po meczu. Poza tym Daniel Jakowenko miał swoje sytuacje. Gdyby był skuteczniejszy rundę kończyłby z liczbą 12 czy 14 strzelonych bramek. Wiemy, że nad wykorzystywaniem okazji musimy zimą popracować.

SportoweBeskidy.pl: Dlaczego Drzewiarz przewagi utrzymać nie potrafił? Czego zabrakło w tym konkretnym spotkaniu, w jego decydujących momentach? I.K.: Jak mało który trener zwracam uwagę na kwestie mentalne. Rozmawiam dużo z zawodnikami, mamy sporo różnych prezentacji. Podkreślam, jak ważna jest kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania właściwie sytuacji z pozoru łatwych, a mogących decydować o losach meczu. W 94. minucie i 15. sekundzie Michał Grześ wdał się w drybling z dwoma rywalami, piłkę stracił, a my gola. Stało się tak nie dlatego, że Michał nie ma wystarczających umiejętności, ale podjął złą decyzję, bo gdyby piłkę wybił to pewnie mecz skończyłby się wynikiem 2:1. Poświęcamy na ten aspekt dużo czasu i nadal tak będzie. Tu właśnie, „w głowie”, doszukuję się przyczyn straty gola w takich okolicznościach.

SportoweBeskidy.pl: Mówił pan, że Drzewiarz nie walczy o awans, ale spokojne utrzymanie. Nie sposób jednak nie zaglądać w tabelę. LKS Bełk – obecny lider IV ligi śląskiej, grupy 2 – ma na półmetku aż siedem punktów przewagi... I.K.: Całkiem szczerze mówiłem w wielu naszych rozmowach, że celem Drzewiarza jest zapewnienie sobie spokojnego utrzymania w IV lidze. Nie tak dawno ten zespół mocno walczył o to, by degradacji uniknąć. Uzupełnili skład tacy piłkarze, jak Papatanasiu, Koczur czy Grześ, natomiast nie znaczy to od razu, że drużyna diametralnie zmieni swoje cele. Założyliśmy sobie przed sezonem, że chcemy spokojnie się utrzymać i to praktycznie sobie zapewniliśmy dobrą postawą w rundzie jesiennej. Robimy postępy, ale drobiazgów może jeszcze Drzewiarzowi brakować. Będę chciał na to zwrócić uwagę podczas przygotowań do meczów rewanżowych. Może uda nam się skład jeszcze uzupełnić, bo ciągle jest to zespół w budowie. Na ten moment myśleliśmy więc w pierwszej kolejności o bezpiecznym bycie. A że jesteśmy przy tym w czołówce ligi to tylko dobrze świadczy o postawie zawodników. Nie mamy natomiast żadnego ciśnienia. Nie stwarzam go ja jako trener, ani zarząd. Piłkarze są świadomi naszych możliwości, tego, że potrzeba jeszcze zgrywać formacje, pracować nad psychiką. Zespołowi należą się słowa uznania. Chcemy grać ładnie dla oka, widowiskowo, ale nie jesteśmy takim zespołem, jak LKS Bełk, który w wielu spotkaniach rywali gromi. Mówiłem, że tak naprawdę może okazać się to przeciwnik, który będzie poza zasięgiem reszty stawki. Jesienią to w pewnym sensie potwierdziło się.

SportoweBeskidy.pl: Dziękuję za rozmowę. I.K.: Dziękuję.

Najpopularniejsze

Reprezentacja Miasta – w niej muszą grać najlepsi

Reprezentacja Miasta – w niej muszą grać najlepsi

Ważenie na dzień dobry

Ważenie na dzień dobry

W Ustroniu także... piłkarki

W Ustroniu także... piłkarki

WASZYM ZDANIEM: Żak najlepszym z trenerów

WASZYM ZDANIEM: Żak najlepszym z trenerów

MRKS z obrońcą z III ligi

MRKS z obrońcą z III ligi

Z testowanymi na zgrupowanie

Z testowanymi na zgrupowanie

Wypożyczona do ligowego rywala

Wypożyczona do ligowego rywala

VIDEO: Kolejna "demolka" Mistrza

VIDEO: Kolejna "demolka" Mistrza